Muszka męska – alternatywa dla krawata

Moda męska – trendy 2017 roku
28 stycznia 2017
Koszule Męskie
18 października 2017
muszka męska

Muszka męska

Muszka męska od kilku sezonów wraca do łask. Dawniej kojarzona była jedynie z eleganckimi stylizacjami, dzisiaj wkroczyła również do mody ulicznej. Historia muszki sięga aż czasów wiktoriańskich. Wymyślono ją, gdyż wiązanie krawatu zajmowało zbyt wiele czasu. Jednak na stale w formie przypominającej tę współczesną, muszka pojawiła się w modzie dopiero pod koniec XIX wieku.

Współczesna muszka męska

Muszka to w zasadzie swego rodzaju krawat w kształcie kokardy wiązany pod szyją. To główna ozdoba męskiej garderoby oficjalnej i wieczorowej. .Jednak od jakiegoś czasu po muszki sięgają coraz chętniej również kobiety.

Mucha sprawdza się idealne podczas bardziej oficjalnych okazji. Pasuje przede wszystkim do smokingu (muszka wykonana z czarnego jedwabiu), a także do fraka (muszka w kolorze białym). Znacznie rzadziej łączy się ją z klasycznym garniturem.

W wieku XVII w modzie pojawiły się tzw. muchy-motyle, których półokrągłe zakończenia były skierowane ku górze. Poza tym noszono tzw. nietoperze – prosto wykończone. Zdecydowanie najpóźniej w modzie pojawił się model muszek zwanych diamentami, które posiadają trójkątne skrzydełka. Obecnie poza muszkami wiązanymi, w sklepach znaleźć można te gotowe, które są od razu przewiązane lub posiadają gumkę. Jednak według zasad dress code’u są one mało eleganckie i nieodpowiednie na oficjalne wyjścia.

 

Jak należy nosić męską muszkę?


Dawniej muszki były zarezerwowane jedynie dla gentelmanów. Związek to miało z pozycją społeczną i obyciem towarzyskim. Nosili je przede wszystkim politycy, bankierzy i biznesmeni. Osoby, które nosiły muszkę wyróżniały się z tłumu. Teraz muszka staje się coraz popularniejszym elementem męskiej garderoby oficjalnej. Może być doskonałą alternatywą dla dobrze znanego krawata.

W takiej sytuacji niekiedy pojawia się problem – jak należy nosić muszkę i na jakie okazje można ją zakładać? Do fraku czy smokingu nadal polecane są klasyczne wzoru. Podobnie jest w przypadku garnitury. Czarna czy granatowa klasyczna muszka jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Są jednak panowie, którzy nie boją się eksperymentów modowych i sięgają po modele z bardziej intensywnych kolorach czy pokryte różnego rodzaju wzorami.

Muszki pojawiają się także coraz częściej w stylizacjach mniej oficjalnych i casualowych. Dobrze współgrają nawet ze sportowymi marynarkami i kolorowymi koszulami. Od jakiegoś czasu nosi się je również w połączeniu ze zwykłym T-shirtem czy koszulką polo. To jednak nie jest rozwiązanie dla każdego.

Najbardziej eleganckie niezmiennie od lat są muszki jedwabne i haftowane. W sklepach można jednak spotkać również muszki wykonane z mniej eleganckich materiałów – poliestru, jeansu, a nawet z filcu.Te sprawdzają się jedynie w stylizacjach casualowych i traktowanych bardziej z przymrużeniem okna niż na serio.Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszego sklepu internetowego.