Koszule Męskie

muszka męska
Muszka męska – alternatywa dla krawata
29 sierpnia 2017
modne koszule męskie
Modne koszule męskie na jesień
14 listopada 2017

Koszule męskie


Aż do XX wieku koszula męska pełniła funkcję bielizny i pozostawała niewidoczna. Zyskała na popularności dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to koszule z odpinanym kołnierzykiem były wykorzystywane w sporcie. Dzisiaj to podstawowy element stroju męskiego, również oficjalnego.

Koszula męska nigdy z mody nie wyjdzie. Przez lata w sklepach królowały koszule w kolorze białym, których podstawową zaletą jest uniwersalność. Obecnie projektanci coraz częściej sięgają po tkaniny nietypowe w odważnych kolorach i wzorach. Jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, jakimi zasadami należy się kierować podczas wybierania koszuli.

 

Przede wszystkim krój


W przypadku koszul męskich wyróżnia się trzy podstawowe kroje – custom fit, regular fit oraz slim fit. Koszula typu custom fit posiada krój klasyczny, który w zasadzie powinien pasować do każdej sylwetki. Krój regular fit to fason prosty, który nie posiada wcięcia. To model przeznaczony przede wszystkim dla nieco tęższych panów. z kolei koszula slim fit jest wyszczuplona poprzez wcięcie w talii. Ten krój świetnie prezentuje się na sylwetce szczupłej i atletycznie zbudowanej. Nie jest odpowiedni dla panów z lekką nadwagą.Rodzaj kołnierzyka

Dawniej to właśnie kołnierzyk i mankiety były jedynymi widocznymi elementami męskiej koszuli. Kiedyś kołnierzyki były haftowane bądź marszczone. Dzisiaj wyróżnia się ich 5 typów – prosty, włoski, łamany, button-down oraz stójkę. Oczywiście najbardziej uniwersalny z nich to kołnierzyk prosty (typu kent), który pasuje w zasadzie na każdą okazję. Nieco bardziej formalny jest kołnierzy włoski, którego krawędzie są szerzej rozstawione. Z kolei kołnierzyk łamany pasuje do smokingów, fraków i surdutów. Najmniej oficjalny z nich jest kołnierzy button-down, które końca przypina się do koszuli za pomocą guzików. Taka koszula nie nadaje się jednak na oficjalne okazje. Ostatni rodzaj kołnierzyka to stójka, która posiada charakter formalny. Do takiej koszuli nie można jednak założyć krawata czy muszki.

Mankiet
Wyróżnia się mankiety pojedyncze i podwójne. Mankiety pojedyncze są zapinane na guziki i mniej formalne. Te podwójne zakłada się na oficjalne uroczystości. Są one zapinane na spinki. Do takiej koszuli obowiązkowo należy założyć muszkę lub krawat.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar koszuli?
Podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru koszuli należy pamiętać o kilku podstawowych elementach. Przede wszystkim dobrze dobrany rozmiar kołnierzyka liczy się dodając do obwodu szyi w centymetrach szerokość jednego lub dwóch placów.Poza tym mierzy się także wzrost i długość rękawa. Koszula musi być na tyle długa, aby dało się ją swobodnie włożyć w spodnie. Z kolei mankiet męskiej koszuli powinien sięgać za nadgarstek i wystawać spod rękawa marynarki na 1,5 centymetra.Pamiętając o tych zasadach, każdy mężczyzna prezentuje się elegancko i odpowiednio do danej sytuacji. Warto pamiętać o tym, że odpowiednio dobrana koszula jest w stanie ukryć wszystkie mankamenty sylwetki, a jednocześnie podkreślić jej największe atuty.