Koszule męskie wizytowe

modne koszule męskie
Modne koszule męskie na jesień
14 listopada 2017

Koszule męskie wizytowe – jak kupić dobrze?

Koszule męskie wizytowe określane są przez dwa rozmiary – kołnierzyka i samej koszuli. Dobrze wybrany kołnierzyk przylega do szyi. Rozmiar kołnierzyka to obwód szyi wyrażony w centymetrach, który powiększa się o szerokość 1-2 palców. Kształt kołnierzyka z kolei należy dobrać do kształtu twarzy, długości szyi cy stopnia formalności całej stylizacji.

Dobrej jakości męskie koszule wizytowe od strony wewnętrznej kołnierzyka posiadają fiszbiny, a więc specjalne usztywniacze, które gwarantują idealny kształt kołnierzyka. Na ogół wykonane są one z twardego plastiku. Trzeba je wyjmować przed każdym praniem. Poza tym w niektórych sklepach zakupić można fiszbiny wykonane ze szlachetniejszych materiałów.

Rozmiar koszuli z kolei określany jest przez wzrost. Koszule wizytowe męskie dobierać należy według tabeli rozmiarów. Elegancka koszuli musi być na tyle długa, aby można było ją włożyć w spodnie. Jednocześnie powinna leżeć blisko ciała, ale nie ograniczać swobody ruchów. Za duże i źle dopasowane koszule prezentują się mało elegancko i niechlujnie.

Koszule męskie wizytowe występują w trzech podstawowych typach. Koszule custom fit to krój najbardziej podstawowy, który powinien z założenia pasować na wszystkie typy męskiej sylwetki. Regular fit to koszula pozbawiona talii, która polecana jest panom z regularną budową ciała oraz tym z nieco większym brzuszkiem. Nie wolno jednak przesadzić z szerokością takiej koszuli. Trzeci krój to slim fit. To koszula wyszczuplona, która doskonale prezentuje się na osobach szczupłych i tych z atletyczną budową ciała.

Ogromne znaczenia ma również długość rękawa oraz rodzaj mankietów. Dobrze dobrany rękaw koszuli powinien sięgać za nadgarstek i wystawać na około 1 cm spod rękawa marynarki. W Polsce dużą popularnością cieszą się koszule z mankietami na guziki, które są stosunkowo mało formalne. Nie są one odpowiednie na bardzo oficjalne okazje. Lepszym rozwiązaniem są koszule z mankietami na spinki. Obowiązkowo należy je łączyć z krawatem lub muszką. Najbardziej eleganckie są tzw. koszule z mankietami francuskimi (podwójnymi).

Dobrej jakości koszule wizytowe męskie są szyte z bawełny. Na lato dozwolone są też koszule lniane. Czasami producenci dodają do koszul poliestru, dzięki czemu nie gniotą się one tak bardo. Warto jednak pamiętać, że koszule z domieszką poliestru są mniej komfortowe i powodują nadmierne pocenie. Najdroższe są koszule wykonane są z bawełny egipskiej, pinpoint czy sea island. Drogie są przede wszystkim koszule uszyte z jedwabiu.